Głośne czytanie dzieciom – jakie ma korzyści?
Rola rodzica w rozbudzeniu nawyku czytelniczego u dzieci jest nieoceniona. Jeżeli rodzice od najmłodszych lat wprowadzą dziecko w świat książek, prawdopodobnie będzie mu dużo łatwiej samemu sięgnąć po lekturę w przyszłości.
Rozbudowywanie słownictwa
Wszyscy wiemy, że czytanie i słuchanie książek rozwija zdolności językowe. I tu nie chodzi tylko o naukę mowy – ta prędzej czy później u dzieci się pojawia, i cudownie, jeśli jest wspomagana czytaniem książek. Ale też oprócz podstawowych słów przybyć mają okazję wówczas słowa „inne” – na co dzień przez nas nie używane. Perełki językowe, które ożywiają dziecięcy zasób słownictwa.
Rozwijanie hobby
Książki są fantastycznym aparatem poznawczym. Jeśli widzimy, że nasze dziecko interesuje się jakąś dziedziną rzeczywistości, warto włożyć trochę czasu na poszukiwania książek, które tę pasję rozwiną. Jest to szczególnie ważne u dzieci szkolnych, obligowanych do czytania lektur (które niekoniecznie mogą je wciągać). Dlatego warto poszukać literatury atrakcyjniejszej, dzięki której i my dowiemy się czegoś więcej o zainteresowaniach dziecka i znajdziemy więcej wspólnych tematów.
Leczenie problemów
Są sprawy, o których trudno nam mówić w relacji z dzieckiem i dziecku z nami. Książka może okazać się dobrym pośrednikiem w takiej rozmowie. Punktem wyjścia. Bohaterowie często bywają kimś, z kimś dziecko może się identyfikować i współprzeżywać trudną sytuację. Dzięki wspólnemu poznawaniu tych samych treści łatwiej będzie nam sprowokować dialog na bardziej wymagające tematy.
Czas relaksu
Oprócz stresów, które przynosimy do domu z zewnątrz, i w naszych czterech ścianach bywają napięte sytuacje. Czy to złość na zbuntowanego dwulatka czy starszaka, który coraz mniej nas słucha, wspólna lektura może przynieść ukojenie dla obu stron. To udowodnione naukowo – czytanie książek obniża stres! Głośne czytanie jest więc wspaniałą okazją do pozbycia się negatywnych emocji, dobrej zabawy i zasiania „pokoju” wśród domowników. Wydaje się to wyjątkowo ważne teraz, gdy dużo czasu spędzamy w domach.
Tworzenie wspomnień
Gdyby ktoś zapytał mnie o najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, to chyba właśnie byłoby wspólne czytanie i opowiadanie bajek przez rodziców, szczególnie przed snem. Był to czas rozwijania bliskiej relacji, kiedy w ciszy wieczoru zostawiali wszystkie rozproszenia i byli tylko dla nas. Wierzę, że głośne czytanie buduje więzi na lata.
Budowanie wiary
Oprócz tego, że czytamy, istotne jest to, co czytamy. Nieważne, ile lat ma dziecko – ponadczasowym tekstem zawsze pozostaje Pismo Święte. Z tego tekstu się nie wyrasta, ale dojrzewa on razem z nami. Czy to Biblia dla dzieci, czy tradycyjny przekład, głośne czytanie tekstów biblijnych może być piękną tradycją rodzinną, która będzie sprzyjać poznawaniu Boga i rozbudzaniu wiary w naszej rodzinie.