A gdyby tak święto św. Anny i Joachima stało się waszym rodzinnym świętem?

26 lipca Kościół wspomina rodziców Maryi i dziadków Jezusa. A może warto wykorzystać to święto liturgiczne jako okazję do tego, by uczcić babcię i dziadka? Nie macie takiego zwyczaju w rodzinie? To jeszcze jeden powód, aby go wprowadzić!

Nie wiesz, w jaki sposób dać wyraz swojej miłości do dziadków? Po tym, jak już obdarowałeś ich kwiatami, czekoladkami, bibelotami i biżuterią wyczerpały ci się pomysły? Oto kilka inspiracji, które z pewnością zrodzą kolejne pomysły.

 

1

ZBIERZ CAŁĄ RODZINĘ

Zgromadź wszystkie dzieci i wnuki (nie zapominając o ewentualnych prawnukach i praprawnukach). Często jest to trudne zadanie, ale zawsze warto spróbować. Istnieją różne konkretne trudności, bynajmniej nie bez znaczenia, na które jednak niemal zawsze da się znaleźć jakieś rozwiązanie: zarezerwowanie daty spotkania z dużym wyprzedzeniem (niekoniecznie musi to być 26 lipca), wynajęcie na weekend dużego domu lub kilku domków, w których pomieści się cała rodzina itd. Istnieją również dużo poważniejsze przeszkody natury duchowej: brak przebaczenia, niekończące się kłótnie. Ale może to właśnie o takim prezencie marzą dziadkowie? Zobaczyć w końcu swoje dzieci pogodzone ze sobą i z nimi, rodzicami.

 

2

ZORGANIZUJ PRZYJĘCIE NIESPODZIANKĘ

To opcja dla dziadków, którzy lubią być zaskakiwani! Nic nie przynosi tyle radości co uknucie podobnej intrygi. Możemy się nią cieszyć jeszcze przed samym wydarzeniem, w trakcie jego trwania i po jego zakończeniu. A ci, którzy zostali w ten sposób „wrobieni”, mogą w niczym niezmącony sposób cieszyć się przyjęciem, którego przygotowanie zostało im oszczędzone. Wzruszy ich również ogrom miłości i pomysłowości włożony w organizację niespodzianki. Wszystko jest możliwe, od „niespodziewanego zjazdu” całej rodziny aż po po posiłek, na którym, poza rodziną, zgromadzą się również ich najlepsi przyjaciele.

 

3

PRZYGOTUJ SPEKTAKL

Wszystkie gatunki teatralne są mile widziane, jednak styl przedstawienia często zależny jest od wieku aktorów i ich możliwości. Istnieją rodziny muzykujące, które tworzą orkiestry kameralne lub chóry (z próbami na odległość), rodziny „teatralne”, które odgrywają skecze, ale i poważniejsze sztuki, a także „zwyczajne” rodziny, które przygotowują spektakl w oparciu o poezję i piosenki znane jeszcze ze szkoły.

 

4

PRZYGOTUJ RODZINNY ALBUM ZE ZDJĘCIAMI

To zbiorowe dzieło może zawierać zdjęcia, wiersze, opowiadania, rysunki itp. Każdy może wnieść do niego swój wkład, aby album odzwierciedlał talenty i charakter wszystkich członków rodziny. Podobnie można przygotować również pokaz slajdów, a dzieci i wnuki mogą nagrać np. wiadomości wideo. Tyle prezentów i pamiątek, do których dziadkowie lubią wracać, gdy zostają sami. To dobra myśl, zwłaszcza wtedy, gdy mieszka się zbyt daleko od siebie, by uczestniczyć w rodzinnych spotkaniach.

 

5

WYŚLIJ LIST

Listy są niezastąpione, ponieważ pozostawiają po sobie niezatarty ślad, a niektóre rzeczy jedynie w ten sposób można wyrazić. Wysłanie listu to piękny prezent, który zazwyczaj nie przychodzi nam na myśl.

 

6

MÓDL SIĘ

Gdy to możliwe, rodzinne święto jest również dobrą przestrzenią do modlitwy: wspólnej mszy, rodzinnej modlitwy czy pielgrzymki itp. A nawet jeśli wspólna modlitwa jest niemożliwa, nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu pomodlić się za swoich rodziców i dziadków. Nikt nie może napełnić ich taką radością i pokojem i wynagrodzić im stokrotnie za wszystko, co od nich otrzymaliśmy, tak jak Pan.

 

Pewnego dnia nasi rodzice i dziadkowie, prawdopodobnie jeszcze przed nami, odejdą na wielką ucztę w niebie. Czy tego dnia nie będziemy żałować, że nie okazywaliśmy im bardziej tego, jak bardzo ich kochamy? Tak więc czekając, aż odnajdziemy się wszyscy w radości wiecznej, znajdźmy czas na świętowanie już tu na ziemi!

Christine Ponsard